Kos - Vathi
Lautat maahan Samos
Kos - Vathi
Lautat maahan Samos
Kos Vathi lauttareitti ei tällä hetkellä kulje. Kos Vathi purjehduksen kesto ja tiheys voivat vaihdella kausittain. Katso vaihtoehtoisia reittejä Deal Finderista ja vertaa hintoja, aikoja ja aikatauluja.
Enemmän reittejä kuin kenelläkään muulla.
Vertaile hintoja, aikoja ja reittejä yhdessä paikassa.
Muuta suunnitelmia helposti flexi-lipuilla.
Varaa e-lippuja ja hallitse matkoja sovelluksessa.
Ajantasainen alusten seuranta ja reaaliaikaiset päivitykset.
Huippuluokan asiakastuki, kun sitä tarvitset.
Kos on kreikkalainen saari joka sijaitsee Dodekanesian saariryhmässä. Kos sijaitsee 4 km päässä Turkin Bodrumin rannikolta ja se on noin 40 km pitkä ja 8 km leveä. Saaren tärkeimmän kaupungin ja sataman, jota kutsutaan myös Kosiksi, lisäksi tärkeimmät kylät ovat Kardamena, Kefalos, Tingaki, Antimachia, Mastihari, Marmari ja Pyli. Pienemmät ovat Zia, Zipari, Platani, Lagoudi ja Asfendiou. Kos on erittäin suosittu lomakohde ja Kos Townilla on vilkas keskusta, joka on täynnä ravintoloita, kauppoja, baareja ja klubeja. Kävijät löytävät lähes kaiken, turkiksesta keramiikkaan, nahkatuotteista koruihin ja kenkiin ja vaatteista kirjoihin, matkamuistoista ja rantatavaroihin. Kaikkein suosituimmat merenrantalomakohteet tarjoavat myös useita pieniä kauppoja, jotka myyvät lähinnä käsintehtyjä tuotteita, kuten käsitöitä ja keramiikkaa, sekä perinteisiä paikallisia tuotteita, kuten timjamia, hunajaa, makeisia, yrttejä, mausteita ja viiniä.
Kosilta lähtee päivittäisiä lauttoja Piraeukselle, muille Dodekanesian saarille, koillis-Egeanmeren saarille ja Turkkiin. Matka tavanomaisella lautalla voi kestää jopa 13 tuntia, riippuen välipysähdyksistä, ja matka highspeed lautalla kestää 5 – 8 tuntia.
Samos Town, tai Vathi, on pääkaupunki Kreikan Samoksen saarella, joka sijaitsee pohjois-Egeanmerellä. Kaupunki sijaitsee saaren itäosassa ja on rakennettu hevosenkengän muotoiseen lahteen. Vanha kaupunki, Ano Vathi, on rakennettu kuin amfiteatteri luonnollisen sataman ympärille, joka on tärkein satama saarella. Vierailijoiden kannattaa kävellä Vathin kapeilla kaduilla nähden uusklassiset rakennukset, arkeologisen museon, ja kaupat täynnä aitoja käsitöitä ja hienoja koruja. Vaihtoehtoisesti viot rentoutua aidolla rannalla jota reunustaa tavernoja ja kahviloita (kafenion). Poikkeuksellisessa arkeologisessa museossa kävijät löytävät suurimman säilyneen esimerkin Kouros veistoksesta. Perinteinen vanha kaupunki lumoaa kävijöitä sen terassikaduista venetsialaisen tyylin kartanoihin ja vanhan ajan tavernoihin.
Kaupungin satamasta lauttaliikenne toimii Kreikan mantereelle ja monille muille Kreikan saarille. Kohteita ovat Piraeus Icaria, Chios, Mytilinen, Kykladien saaret Pohjois-Egeanmerellä ja Dodekanesian saaret.