Lauttoja 4412 reitillä ja 901 satamasta ympäri maailmaa
Yli 2,5 miljoonan asiakkaan luottama
Järjestämme yli 1,2 miljoonaa risteilyä vuodessa
Tarkistamme jopa 1 miljoonaa hintaa asiakkaillemme päivittäin
Kykladit ja Kykladit yhdistyvät reitillä Serifos Kimolos, jolla liikennöi tällä hetkellä 4 lauttayhtiötä. Zante Ferries liikennöi reittiä jopa 3 kertaa viikko, Aegean Speed Lines 3 kertaa viikko, SeaJets 1 kertaa viikko & Hellenic Seaways kulkee reittiä jopa 3 kertaa viikko.
Kohteiden Kykladit ja Kykladit välisiä ylityksiä on tarjolla yhteensä 10 viikko reitillä Serifos Kimolos ja koska tarjolla on 4 lauttayhtiötä, suosittelemme vertailemaan niitä kaikkia, jotta löydät varmasti parhaan hinnan haluamallesi matkalle.
Serifos on kreikkalainen saari Egeanmerellä. Se on osa Kykladien saariryhmää. Serifos sijaitsee etelään Kythnokselta ja luoteeseen Sifnokselta ja se on noin 170 km kaakkoon Piraeuksen satamasta. Kreikkalaisen mytologian mukaan Danae ja hänen taaperopoika Perseus huuhtoutuivat saaren rantaan sen jälkeen, kun hänen isänsä Acrisius lähettivät heidät tuuliajolle puisessa laatikossa. Kun Perseus palasi Serifosiin Gorgon Medusan johtajan kanssa, hän kääntyi Polydektesen puoleen, Serifosin kuninkaan, ja hänet kiinnitettiin kiveen rangaistuksena kuninkaan pyrkimyksistä mennä naimisiin hänen äitinsä kanssa väkivalloin. Livadin kaupunkissa on saaren satama, ja siellä kaikki toiminta tapahtuu. Siellä on suurin osa baareista, klubeista, tavernoista, ruokakaupoista, autonvuokrausvirastoista ja hotelleista. Livadin ranta (Avlomonas) on hyvin pitkä hiekkaranta ja sillä on kristallinkirkas vesi. Kesällä monet purjeveneet ja jahdit ankkuroivat rauhallisille vesille täällä luonnollisesti suojatulla lahdella.
Saarelle pääsee tavanomaisilla ja highspeed lautoilla. Kesäisin on lauttoja, jotka yhdistävät Serifosin muille läheisille saarille, kuten Sifnokselle, Naxokselle, Parokselle, Santorinille, Kythnokselle jne.
Kreikan saari Kimolos sijaitsee Egeanmerellä ja on osa Kykladien saariryhmää. Saari on erotettu läheiseltä saarelta Milokselta Kimoloksen salmella. Perimätiedon mukaan se on nimetty Kimolokseksi saaren ensimmäisen asukkaan mukaan. Echinousa on myös kirjattu saaren nimi antiikin aikoina, luultavasti koska käärme Echidna (Viper), on yleinen tänäkin päivänä saarella. Antiikin ajoista lähtien saari on ollut taistelukenttä saaren hallitsijan Antiikin Ateenan ja läheisen Miloksen hallitsijan Spartan välillä.
Kimolos kuuluu länsi-Kykladeihin ja on kytketty läheisille saarille ja Piraeuksen satamaan ympäri vuoden (katamaraani kulkee vain kiireisenä turistikautena). Turistiaikana saarella on yleensä päivittäin yhteys Piraeukselle ja muille saarille.