Stena Line ei enää operoi tätä alusta.
Tämä opas on suunnattu vain operaattorille Stena Line eikä tätä tietoa tule käyttää oppaana nykyisille tai tuleville operaattoreille:
Stena Sagan risteilyalus lupaa tehdä matkasta ikimuistoisen sen erilaisten palveluiden puolesta, joihin sisältyy lukuisat baarit, ravintolat, ilmainen WiFi, myymälä ja laaja valikoima hyttejä. Löydät myös lukuisia aktiviteetteja live-musiikista ja teemailloista lasten hauskoihin aktiviteetteihin.
Tämä laiva sisältää lukuisia hyttityyppejä, vaihdellen standardeista kahden hengen hyteistä sviitteihin. Kaikissa hyteissä on suihku, wc, liinavaatteet ja pyyhkeet.
Metropolitanin a la carte-ravintolassa on tyylikäs ympäristö, jossa voit rentoutua täysin. Tee valintasi menusta ja laajasta viinilistasta samalla kun nautit upeasta merinäköalasta. Buffet-ravintola Taste on paikka nauttia ihana aamiainen, kun illalla voit herkutella monenlaisia ruokia Skandinavisesta buffetista.
C-View Showbar kannella 7 varmasti lisää sydämen sykettäsi. Päivisin se on seesteisyyden keidas, iltaisin se muuttuu ja siellä soitetaan musiikkia. Kun et ole nälkäinen ja haluat nauttia vain kupin kahvia tai drinkin, baari Riva on silloin oikea paikka. Forza baari on paikka urheilun ystäville ja tarjoaa useita erilaisia kahveja, pientä purtavaa sekä laajan valikoiman alkoholijuomia sekä isoja TV-ruutuja.
Stena Sagan laivalla voit shoppailla sydämesi kyllyydestä. Täältä löydät jokaiselle jotakin, ihania hajuvesiä sekä naisille että miehille, irlantilaisia viskejä ja muita alkoholijuomia.
Disco/yökerho kannella 10 on ’se paikka’ matkustajille, jotka haluavat juhlia. Stena Sagalla on kauneuskeskus, jossa voit hemmotella itseäsi ihanalla hieronnalla tai vartalokääröllä. Luonnollisesti, voit myös saada manikyyrin tai pedikyyrin. Voit myös katsoa uusimpia elokuvia elokuvateatterissa tai kokeilla onneasi laivan kasinolla, jossa on ruletti, blackjack ja peliautomaatteja.
Kannella 9 löydät ’Matroslandin’, lasten leikkipaikan, jossa lapset voivat leikkiä, katsella elokuvaa ja pelata muiden matkustajien kanssa. Siellä on lelusettejä kaikenikäisille lapsille. Lisäksi laivalla on myös lasten klubi vilkkaimman lomakauden aikana.
Stena Saga on pyörätuoliystävällinen ja siellä on erityisesti mukautettuja hyttejä liikuntarajoitteisille matkustajille.
Huomio: Vaikka olemme pitäneet huolta siitä, että Stena Saga oppaamme on mahdollisimman luotettava, laivan tilat, palvelut ja viihde voivat vaihdella riippuen matkustuspäivästä ja –vuodesta. Yllämainitut asiat voivat muuttua ilman tiedonantoa ja lauttaoperaattoreilla on oikeus liikennöidä ilman ennakkoilmoitusta eri lautoilla kuin mainittu varauksen yhteydessä.
100% asiakkaistamme suosittelee tätä alusta
"Hotellihuone laivassa"
Linjalla Oslo-Fredrikshavn säästimme ajokilometrejä.
Veli Pekka arvioi matkustettuaan operaattorin Stena Line laivalla Stena Saga
"Kesälomaretki"
Laivalla Tanskasta Norjaan😊 Mukava kokemus, maisemat Oslon päässä hienoja. Laivalla järjestelyt sujuvia. Buffetruokailu hyvä. Kaikinpuolin siisti laiva
Minttu arvioi matkustettuaan operaattorin Stena Line laivalla Stena Saga
"Todella nopea matka"
Nautimme matkasta, mutta meille ei kerrottu etukäteen että meidät heitettäisiin ulos hytistä kolme tuntia ennen saapumista (jotta se voitaisiin siivota). Muutoin nautimme matkasta Fredrikshavnista Osloon.
Lawrence arvioi matkustettuaan operaattorin Stena Line laivalla Stena Saga
"Päivä 4/4"
Tämä päiväretki oli viimeinen ajopäivä ajomatkallamme Cardiganista (Walesista) Osloon joten toivoimme rentouttavaa matkaa mikä pääosin toteutui. Palvelut olivat ok, mutta viihde perustui paljolti "Butlins" -tyyliin mistä en pitänyt. Söin vain pakattua ruokaa, joten en voi kommentoida kahvilaa/ravintolaa. Mutta voin sanoa että matka oli uskomattoman hyvää vastinetta rahoille (matkustin yhteen suuntaan, varasin matkan 2kk ennen kuin kesän hinnat nousivat).
Neil arvioi matkustettuaan operaattorin Stena Line laivalla Stena Saga
"Oslosta Fredrikshavniin"
Matka Oslosta etelään vuonojen läpi on todella kuvankaunis ja lautta kulkee tarpeeksi hitaasti jotta ehdit nähdä kaiken ja ottaa kuvia. Olin erittäin onnekas sillä sää oli lämmin ja aurinkoinen.Lautalta löytyy kaikkea mitä voit tarvita yöylitykselle. Useita ruokavaihtoehtoja, baareja, pelikoneita ja tax free kauppa tarjoavat enemmän kuin tarpeeksi viihdettä matkan ajaksi. Hytti (sisähytti) oli todella siisti ja hiljainen ja sänky oli mukava. Suosittelen lämpimästi.
Anonyymi arvioi matkustettuaan operaattorin Stena Line laivalla Stena Saga
"Arviointi"
Erinomainen laiva, kaikki oli ajoissa, kiitos.
Christopher arvioi matkustettuaan operaattorin Stena Line laivalla Stena Saga
"Hyvä matka, hyvä laiva"
Matkustimme yön yli Oslosta Tanskaan Stena Sagan kyydissä. Vaikka laiva lähti 30 minuuttia myöhässä saavuimme Tanskaan ajoissa. Majoitustilat olivat puhtaat ja täydellisen sopivat ja saimme nukuttua hyvät yöunet. Ravintolan buffet oli erinomainen ja kokonaisuudessaan kokemus oli hyvä.
Martyn Langlois arvioi matkustettuaan operaattorin Stena Line laivalla Stena Saga
"Tehokas, mutta ei tarpeeksi julkisia tiloja"
Olimme todella vaikuttuneita laivan lastauksen ja purun tehokkuudesta, jota hoiti osaava ja avulias henkilökunta (kun otimme heihin yhteyttä sähköisesti ja kun tapasimme heidät henkilökohtaisesti). Hytti (halvin mahdollinen) oil puhdas ja mukavampi kuin hostellimajoitus. Varatessani minulle ei ollut hajuakaan että hytti on pakollinen - mikä lahja! Emme kuitenkaan nauti illastamisesta, uhkapeleistä, polttamisesta tai tx free shoppailusta eikä laivalla ollut tarpeeksi tiloja mukavalle hengaukselle. Jäin kaipaamaan sitä, mutta koska matkustimme 19:30-7:30 vietimme suurimman osan matkasta nukkuen. Kokonaisuudessaan se oli sujuva, turvallinen ja mukava matka.
Anonyymi arvioi matkustettuaan operaattorin Stena Line laivalla Stena Saga