Baltic Princess
Operaattorina Tallink Silja Line
Baltic Princess
Operaattorina Tallink Silja Line
Tallink Silja Line toimii satamien Turku Tukholma & Turku Maarianhamina välillä
M/S Baltic Princessillä on 12 kantta, se on yksi suurimmista risteilyaluksista Itämerellä ja sen kapasiteetti on 2800 matkustajaa. Laivalta löydät laajan valikoiman hyttejä, erilaisia ravintoloita, viisi baaria, kolme kauppaa, lasten maailma-leikkipaikan, erinomaisen saunaosaston ja modernin kokoushuoneen.
Laivalla on yli 900 hyttiä, vaihdellen tilavista parvekkeellisista sviiteistä standardeihin sisähytteihin. Kaikissa hyteissä on kylpyhuone ja TV. Laivalla on myös erityisesti mukautettuja hyttejä liikuntarajoitteisille matkustajille ja allergikoille.
Baltic Princessin laivalla on useita ruokapaikkoja, jotain jokaiseen makuun. A la carte Gourmet-ravintolassa voit nauttia Itämeren parhaita makuja ihaillen upeaa merinäköalaa. Laivalla on myös venäläinen a la carte-ravintola Katarina ja 266 paikkainen Grill House. Jos haluat vähän kaikkea, suuntaa sitten buffettiin, jossa on runsaasti erilaisia ruokia, joita nauttia upean merinäköalan edessä. Suuntaa kahvilaan, jos haluat kevyitä välipaloja. Mitä tulee juomapaikkoihin, Baltic Princess ei tuota pettämystä! Klassinen Martini Bar on mainio paikka nauttia aperitiivi kuunnellen pianoa. Kodikas Cigar Club vie sinut pois arjen stressistä, siellä on mukavia tuoleja, laaja sikarivalikoima, eikä kutsuva sisustus lumoa vain sikarin ystäviä. Laivalta löydät myös kaksi pubia – Sailors Pubin ja Baltic Pubin. Molemmissa on laaja valikoima drinkkejä ja rentouttava ilmapiiri. Jos haluat nauttia viihteestä, Art Deco-tyylinen Starlight-yökerho tarjoaa upean ympäristön ja viihdyttäviä esityksiä. Laivan keulasta löydät Iskelmä-baarin, jossa soitetaan tyypillistä suomalaista ja virolaista tanssimusiikkia, kun taas Sun Diskossa voit tanssia aamuun asti.
Shoppailu on olellinen osa Tallink kokemusta. Shoppailu Baltic Princess-laivalla on tehty erityisen helpoksi ja nautteelliseksi. Ruokaa, makeisia ja drinkkejä myydään supermarketissa, kosmetiikkaa ja hajuvesiä kosmetiikkakaupassa ja vaatteita, muotia ja matkamuistoja myymälässä.
Baltic Princess on klassinen risteilyalus, jossa on kiinnitetty paljon huomiota siihen, että laiva tarjoaa viihdettä matkustajilleen. Jotta koko matka olisi vielä hohdokkaampi ja aisteja innostavampi, Baltic Princesssillä on myös ‘Show Time’. Syksyllä upeat komiikka-esitykset kietovat yhteen huumoria, tanssia ja laulua. Ne nähdään koko Itämeren parhailla risteilyaluksilla. Unohtumattomat kokemukset näistä öistä tuovat pitkäaikaisen hymyn huulillesi. Rentoutumista varten, 2. kannen saunaosasto tekee miellyttävästä matkasta vieläkin nautittavamman. Kauniisti rakennettussa saunaosastossa on kaksi yksityistä saunaa, julkinen sauna, ja uima-altaat sekä lapsille että aikuisille. Laivalla on erilliset julkiset saunat miehille ja naisille.
Baltic Princess tarjoaa runsaasti hyvin erilaisia hauskoja ja mielenkiintoisia aktiviteetteja kaiken ikäisille lapsille matkan aikana. Teini-ikäisille on olemassa myös PlayStation-huone.
Huomio: Vaikka olemme pitäneet huolta siitä, että Baltic Princess oppaamme on mahdollisimman luotettava, laivan tilat, palvelut ja viihde voivat vaihdella riippuen matkustuspäivästä ja –vuodesta. Yllämainitut asiat voivat muuttua ilman tiedonantoa ja lauttaoperaattoreilla on oikeus liikennöidä ilman ennakkoilmoitusta eri lautoilla kuin mainittu varauksen yhteydessä.
out of 5
50% asiakkaistamme suosittelee tätä alusta
"Arvostelu"
Illallinen ei ollut yhtään hintansa arvoinen ja oli pettymys ja rahantuhlausta.
"Silja princess ja galaxy"
Hyvä palvelu, hyvä laiva
"Kätevä"
Ihan hyvin ja kätevästi meni kaikki
"Hyvä kokemus"
Viihdyin hyvin laivalla, hytti oli siisti ja kotoisa, ravintolan ruoka hyvää, pidin erityisesti kahvilasta jossa oli hyvä, siisti sisustus , huippu valikoima ja sopivat hinnat.
"kiva ja nopea"
maistuva ruoka ja hyvät ohjelmat.
"Kansituolit"
Matkustin Maarianhaminasta Turkuun ja olisin kovasti kaivannut kansituoleja, jotta olisin voinut levähtää kunnolla. Olin ollut kouluttamassa ja arvioimassa vapaaehtoistoimintaan liittyen, ja viikonloppu oli ollut kiireinen.
"Auton kanssa matkustaminen Tallink Siljalla"
Hyvin helppoa ajaa auto laivaan ja pois. Palvelu hyvä matkalla. Kaikki tarpeelliset ostokset löytyvät laivasta. Matkan kesto sopiva. Viihdeorkesterit hyvätasoisia.
"Matka"
Helppoa matkustaa.
"Mukavaa matkustusta"
Ruokailut muuten kuin puhveteissa hieman ylihintaisia.
"Laiminlyöntinne ja tuottamuksellisuus"
Teitä on reklamoitu ainakin neljä kertaa. Pilasitte neljä viimeistä lomapäiväämme. Osaltamme reklamointi pysyy voimassa täysimääräisenä. Tulemme laajentamaan reklamoinnin myös Tallink Siljaa kohtaa. T. Harri Jansalo
"Kokemus matkan varaamisesta"
Suuria ongelmia matkan varaamisessa netin kautta! Varausjärjestelmä ei kuitannut viimeistä vaihetta, minkä takia emme tienneet sen ottaneen varausta vastaan ja lopulta se oli varannut ja laskuttanut meiltä 4 matkaa ! Heti asian huomattuamme teimme asiasta kirjallisen reklamaation, mihin ei kuitenkaan lupauksista huolimatta vastattu. Mitään puhelinnumeroa ei löydy mistään k.o. firmaan. En suosittele ketään varaamaan matkaa Direct Ferriesin kautta!
"Laiva hyvä, Direct Ferries varausvahvistus puutteellinen"
Varaus Direct Ferriesillä sujui ongelmitta. Kaikki lopulta meni, niin kuin varausta tehdessä oli aikomuskin. Lähtöaika ok, autopaikka ok, hytti ok. Direct Ferries -varausvahvistuksessa luki laivan aikataulusta omituisesti: Turku - Tukholma: Lähtöpäivä: To 27 kesäkuuta 2019 @ 20.15 , Saapuvat: To 27 kesäkuuta 2019 @ 09.55. Laivan oikea ja aikataulunmukainen saapumisaika Tukholmaan oli Pe 28.6. klo 06:10. Tarkistaessani Tallink Siljan sivustoilta, onko varaus olemassa siellä, näkyi varasu heidän sivuillaan vasta seuraavana päivänä Tallink Silja -varausnumerolla haettaessa. Tallink Siljan nettisivuilla ei ollut varauksen yksityiskohdista mitään mainintaa (että varaus oli 2:lle henkilölle, ei ollut nimiä, ei manintaa autosta, ei mainintaa hytistä), ainoastaan vain lähtö- ja saapumisaika. Jouduin soittamaan tämän vuoksi Tallink Siljalle, että onhan auto ja hyttipaikka varmasti heillä tiedossa. No, tämä toki luki Direct Ferriesin varausvahvistuksessa, kiitos siitä. Selkeyttä asioihin toivoisin silti.
"Tallink Silja"
Laiva aivan ok
"Maarianhamina-Turku"
Maarianhaminassa ei palveluita check inin jälkeen joten jos ajoissa niin omat juomat mukaan. Siljan laivat olleet aina laadukkaita kaikin puolin.
"Kansipaikoilla vaellusreissulle"
Mukava tunnelma, hyvä buffa, huokea matka, hyvä palvelu
"Silja rules"
Kaikki meni muuten hyvin vaan paluumatkalla
"Hieno reissu"
Pitkästä aikaa matkustin Suomen ja Ruotsin väliä risteilylaivoilla. Aiemmat kokemukset ovat vuosien takaa. Eivätkä aina niin ruusuiset. Tämä Tku-Tukholma-Tku -reissu oli vallan mainio. Mitä nyt nuorisolle piti kerran sanoa hiljaisemmasta käytäväjuttelusta hyttien luona kahdelta aamuyöstä. Kokonaisuutena hyvä kokemus! Laivan buffa on muuttunut entistä paremmaksi. Ei tietty gourmeta, mutta hyvää mättöä.
"Ei sisällä yöpymistä"
Siisti laiva, asianmukainen kohtelu ja täsmällisyys aikataulujen pidossa.
"Merimatka"
Matka oli hyvä
"Matka TKU-Tukholma-TKU"
Erittäin tyytyväinen matkamme,kiitos
"Muumit ahoi"
Lasten viihdyke muumi-show'ssa oli mahtavan hauskaa! Baarien alueilla olisi hyvä olla lisää istumapaikkoja. Kahvilassa oli hauskaa ja se oli kohtuullisesti hinnoiteltu. Infopisteen henkilökunta oli avulias.
"Turku - Tukholma"
Rauhallinen, rentouttava matka. Aamiaisbuffet oli hyvää vastinetta rahoille. Mahtavat näkymät. Olisi vielä parempi jos hiljaisilla alueilla olisi enemmän rentouttavia istuimia eikä ulkokansilla saisi polttaa. Lisäinfo reitistä ja ohitettavista saarista ja niiden eläimistä tekisi matkasta vielä paremman kokemuksen.
"Bravo"
J'ai voyagé entre Turku et Stockholm avec Tallink Silja sur le Baltic Princess.
"Kovat penkit!!"
Otimme päivälautan Turusta Tukholmaan, jotta voisimme nähdä maisemat emmekä joutuneet pettymään, vaikka Tukholman saaristossa on enemmän nähtävää kuin Suomen. Lautta itsessään oli mukava, söimme kahvilassa mutta valikoima oli rajoitettu - söimme aamiaisen ja lounaan eikä valinnanvaraa ollut paljon! Koska sää oli kunnollinen päätimme istua ulkona, mutta ainoat käytettävissä olevat istuimet olivat kovat penkit. 11 tunnin päivälautalle auringonottotuolit tai muut pehmeämmät istuinvaihtoehdot olisivat hyödyllisiä. Laskien matkan yhtenä matkamme rentoutumispäivänä olimme pettyneitä istuinvaihtoehtoihin. Laivan säilytystilapalvelut olivat erittäin tervetulleita, koska olimme olleet huolissamme siitä, että meidän olisi oltava matkatavaroidemme kanssa koko päivä.
"Liian nopea pysähdys"
Suurin ongelmani on että laiva pysähtyy satamaan vain yhdeksi tunniksi. Sen takia sinun pitää olla valmiina lähtemään hytistäsi kuudelta aamulla kun laiva saapuu perille. Laivalla oli jo vaikeaa nukkua - ihmiset metelöivät käytävillä, ja nopean pysähdyksen takia henkilökunta siivosi jo valmiiksi tyhjinä olevia hyttejä yön ajan. Heräsimme imurin ääneen neljältä aamuyöllä. Joten älä odota kunnon yöunia.
"Tukholmasta Tallinnaan"
Erinomainen lautta, en voi suositella tätä tarpeeksi kaikille.
"Mahtava lautta!"
Kolmen miehen ryhmäni ei olisi voinut pyytää enempää. Se oli oikeastaan kuin olisi yöpynyt maissa. Laivalta löytyi kaikkea ja hinnat olivat melko kohtuullisia Suomen/Ruotsin tasolla. Olimme erityisen vaikuttuneita ruokavalikoiman laajuudesta. Ruoka oli erittäin Skandinaavista. Aurinkokansi oli mahtava ja henkilökunta ystävällinen. Se oli melko hintava yhdestä yöstä. Mutta meillä oli auto mukana joten ei se ollut kovin paha. Pienen peugeotin kanssa maksoimme 270€, 90€ per naama, ilman muita lisiä (kuten ruokaa).
"Miellyttävä tapa päästä Suomeen"
Nautimme koko matkastamme laivalla Turkuun. Kaikki sujui kun kellon koneisto. Laivalla oli paljon erilaisia istuma-alueita joissa rentoutua ja paljon eri ruokailuvaihtoehtoja. Tekisimme matkan ilman muuta uudelleen, se oli hyvää vastientta rahoille. Kiitos, O'Reillyn perhe.
"24.6.2013"
Saavuimme lauttaterminaaliin kahdelta aamuyöllä (useita tunteja liian aikaisin, johtuen viime hetken muutoksista ja hullun rientämisen Euroopan kautta) enkä ollut varma minne minun piti mennä tai missä odottaa, sillä terminaalia kunnostetaan ja opasteet olivat hieman sekavia (vaikka paikkansapitäviä). Lautan henkilökunta oli kuitenkin loistava – voin selvitä pikkuruisilla suomen taidoilla, mutta he kaikki puhuivat korkean tason englantia, ja pelastivat minut. Matkani piti olla Tukholmaan Tanskan kautta, mutta aikaisemman lautan kaatuminen tarkoitti, että se oli sitten eri lauttaterminaalista Britanniassa ja sitten Ranskan, Belgian, Hollannin, Saksan, Tanskan läpi jne. Tämä johti puhelimen akun loppumiseen reitin muuttamisen jälkeen, ja paniikkiin sillä Euroopassa ei ole olemassa yleisöpuhelimia missään (eikä kukaan anna sinun käyttää puhelinta huoltoasemalla). Infopisteen henkilökunta antoi minun käyttää laturia (minun kätevästi lakkasi toimimasta) ja heidän puhelintaan lyhyesti. He tekivät valtavan teon matkaani ajatellen, ja perheenjäseneitäni, jotka olivat uskomattoman huolissaan kun minusta ei kuulunut mitään 30-tunnin hullun juoksun jälkeen Tukholmaan. Kiitos niin paljon avulias henkilökunta siellä, se merkitsi valtavasti yhdelle hyvin väsyneelle matkustajalle. Aion ehdottomasti matkustaa tällä linjalla tulevaisuudessa henkilökunnan avuliaisuuden ja ystävällisyyden seurauksena. En voi kiittää henkilökuntaa tarpeeksi tästä. Nukuin suurimman ajan ylityksestä, joten en syönyt ravintolassa, enkä voi arvostella ruokapalveluja, mutta laiva oli puhdas, aikataulussa (olin hyvin väsynyt, joten se tuntui olevan ajoissa) ja hytissä oli sänky ja suihku, jotka olivat tärkeimmät huolenaiheeni.
"Tallink Silja"
11 tunnin ylitykseni Turusta Tukholmaan oli ihana ja aurinkoinen. Laiva oli tilava ja mukava. Suosittelisin tätä Tallink Siljan reittiä ehdottomasti.
"Viimeaikainen Tukholma - Turku"
Erinomainen matka laivalla, en voi moittia mistään, teen sen uudelleen.
"Nautittava matka (UK vierailija)"
EN ollut koskaan ollut lautalla ennen joten minulla ei ollut hajuakaan minkälaisia palveluja he tarjoavat, jotain kaikille. Erityisesti en ollut koskaan nähnyt niin vaihtelevaa esitystä, toivoin etten olisi matkustanut yksin ja olisin voinut nousta ylös ja tanssia! Matkustin Tukholmasta Turkuun kylmänä mutta kirkkaana huhtikuun päivänä ja maisemat olivat lumoavia. Matkustin jaloin suuren matkalaukun kanssa (löysin lopulta laukkuhuoneen) ja jos olisin tiennyt ettei siellä ole juurikaan aulaistumapaikkoja, olisin varannut hytin. Laivalla on paljon syömistä, asioita joita nähdä ja tehdä mutta jos tarvitset hiljaisen paikan ja mukavan istuimen jossa torkahtaa....ei niin helppoa löytää. Ensi kerralla tiedän. Mutta nautin todella hyvin tehdystä cocktailista Piano Barissa, sekä ilmaisesta WiFistä. Kokonaisuudessaan en malta odottaa paluumatkaa. Jos pisteytykseni alla muuttuu, joka kerran kun siirryn eteenpäin tähtien määrä muuttuu joten haluan sanoa että annan laivalle 5 tähteä lähes kaikesta, olin erittäin vaikuttunut.