Lauttoja 4412 reitillä ja 901 satamasta ympäri maailmaa
Yli 2,5 miljoonan asiakkaan luottama
Järjestämme yli 1,2 miljoonaa risteilyä vuodessa
Tarkistamme jopa 1 miljoonaa hintaa asiakkaillemme päivittäin
Korsika ja Italia yhdistyvät reitillä Bastia Genova. Tällä hetkellä väliä liikennöi vain yksi lauttayhtiö: Moby Lines. Reittiä kuljetaan jopa 9 kertaa viikko ja matka-aika on nopeimmillaan 5 tuntia.
Bastia Genova matka-ajat ja lähtöjen määrä saattavat vaihdella sesongin mukaan, joten ajantasaisinta tietoa saadaksesi suosittelemme tekemään hintahaun.
Bastia on kaupunki Ranskan Haute-Corse alueella, Korsikan pohjoisosassa. Kaupunki on Korsikan ensisijainen satama ja tärkein kaupallinen kaupunki. Kaupungilla on kaksi satamaa. Vanha satama ("Vieux Port") sijaitsee kapeassa lahdessa, jossa kulkee lähinnä kalastus- ja vapaa-ajan laivoja. Hieman pohjoisemmassa on kaupallinen lauttasatama, sekä Togan laivasatama jota käyttävät purjehdusveneet sekä jahdit.
Kaupungista löytyy muutamia nähtävyyksiä, kuten Korsikan museo, Genovan kuvernöörien entinen palatsi, mikä nykyään toimii Korsikan kansantieteen museona, vanha linnoitus päätornineen sekä 1500-luvun kellotorni mistä on huikeat näkymät alas Terra Cecchian satamaan, vuorille sekä rannikolle. Bastiasta löytyy lisäksi Genovalaisten kuvernöörien entinen palatsi, joka toimii nykyään Corsican Ethnography-museona.
Bastian satamasta pääsee Ranskaan (Marseilleen, Nizzaan ja Touloniin) ja Italiaan (Genovaan, La Spezziaan, Livornoon, Piombinoon, Savonaan, Portoferraioon).
Italian satamakaupunki Genova sijaitsee Ligurian alueella Välimeren rannalla. Genovan keskusta on yksi Euroopan suurimmista keskustoista, jossa kiertyy monimutkainen sokkelo kujia (caruggi), jotka avautuvat yllättäen pienille aukioille; kaupungin sielu asuu kujilla, joilla tuoksut, maut ja kulttuuri ovat yhdistyneet läpi historian. Tässä tiheässä kaupunkikuvassa, jossa ikkunat ovat niin lähellä että ne melkein koskettavat, arkkitehtuurityylit ovat kerroksellisesti päällekkäin, jossa keskiaikainen seinä toimii pohjana 1300–luvun rakennuksessa ja goottilaiset loggiat muuttuvat trendikkäiksi baareiksi: tämä on paikka, jossa menneisyys muodostaa nykyisyyden.
Vuonna 1992 uudistetusta Renzo Pianon suunnittelemasta Genovan vanhasta satama-alueesta on tullut mekka matkailijoille, jotka saapuvat nauttimaan aperitiiveista, ruokailusta, myymälöistä, elokuvista, luistelusta, tai uimisesta uima-altaalla. Laiturin päädyssä on Magazzini del Cotone, jonka lähellä kohoaa kaupungin Lanterna (majakka). Voit ihailla Genovaa ja sen lahtea kaikessa kauneudessaan. Kukkulat muodostavat taustan tälle vaikuttavalle panoraamalle, joka on värikäs päivällä ja valaistu yöllä.
Lauttaterminaali sijaitsee Calata Chiappellalla, Ponte Assereton ja Ponte Colombon välissä. Satamasta lähtevät lautat matkaavat lähinnä Sardiniaan, Sisiliaan, Korsikaan, Espanjaan, Tunisiaan ja Marokkoon. Lauttaterminaali on monella tasolla ja sinne pääsee pyörätuolilla. Ylimmällä tasolla on odotustilat ja suuri ostoskeskus.