Lauttoja 4412 reitillä ja 901 satamasta ympäri maailmaa
Yli 2,5 miljoonan asiakkaan luottama
Järjestämme yli 1,2 miljoonaa risteilyä vuodessa
Tarkistamme jopa 1 miljoonaa hintaa asiakkaillemme päivittäin
Grandi Navi Veloci sekä Tirrenia yhdistävät Italian Sardinian saareen, liikennöiden Genova-Porto Torres välillä. Grandi Navi Veloci kulkee jopa 4 kertaa viikossa ja matka kestää noin 12 tuntia. Tirrenia kulkee jopa 9 kertaa viikossa ja matka kestää 10 tuntia.
Genovan ja Porto Torresin välillä tehdään viikottain jopa 13 ylitystä. Vertaa laivayhtiöiden hintoja löytääksesi parhaan hinnan ja ajankohdan matkallesi.
Genova sijaitsee Välimeren rannalla Italian Liguria-alueella. Genovan vanha kaupunki, jolla on pitkä ja rikas historia taiteen, musiikin, arkkitehtuurin ja gastronomian aloilla, nimettiin vuonna 2006 UNESCO:n maailmanperintökohteeksi. Kaupunki nimettiin myös Euroopan kulttuuripääkaupungiksi vuonna 2004. Genova on sekä viulisti Niccolo Paganinin että Christopher Columbuksen syntymäpaikka.
Torien ja kapeiden katujen sokkelo muodostaa Genovan historiallisen keskustan. Kaupungista löytyy sekä keskiajan, 1500-luvun että barokin vaikutteita (San Matteon tori ja ikivanha Via Aurea, nykyään Via Garibaldi). Vierailijat voivat yhä nähdä 1600-luvun muurien rauniot San Lorenzon katedraalin lähellä. Katedraali on Genovan käytetyin kirkko.
Genovan satama on Italian suurin kauppa- ja teollisuussatama, ja yksi Euroopan vilkkaimmista satamista Välimerellä. Lauttaterminaali, joka sijaitsee Calata Chiappellalla Ponte Asserton ja Ponte Colombon välissä, on monikerroksinen ja pyörätuolillakin pääsee ympäriinsä. Terminaalin ylimmästä kerroksesta löytyy odotushuoneita ja ostoskeskus. Satamalta lähtevät lautat suuntaavat yleensä Sardiniaan, Sisiliaan, Korsikaan, Espanjaan, Tunisiaan tai Marokkoon.
Italian kaupunki Porto Torres sijaitsee Sardinian saaren länsirannikolla ja on noin 25 km itään Gorditanian niemekkeeltä. Porto Torres ja sen 2000 vuotta historiaa, on ihanteellinen kohde niille, jotka eivät halua menettää kulttuuria nauttien myös merestä vapaapäivänä. Kaupungin perusti Julius Caesar vuonna 46 jKr ja siellä näkyy edelleen jäänteitä muinaisen kaupungin Turris Libisonista. Jos käyt Kansallisessa arkeologisessa museossa ja arkeologisella alueella voit ihailla sen tärkeitä löytöjä, antiikin kylpylää ja kävellä kivettyjä katuja ja taloja jotka on koristeltu upealla monivärisellä marmorilla. Kaupungissa on paljon puistoja ja viheralueita, joissa kävijät voivat viettää muutaman tunnin rentouttavan levon. Kaupungissa on myös monia ravintoloita ja ruokapaikkoja, joissa kävijät voivat kokeilla paikallisia erikoisuuksia. Myös vilkas yöelämän löytyy!
Satamasta laivat kulkevat kohteisiin: Genova, Marseille, Toulon, Barcelona, Civitavecchia ja Propriano.